Haberler

ABD Hazine Bakanlığı, Rus alüminyum şirketi Rusal’a yaptırımları kaldırdı

By 29 Ocak 2019 Nisan 8th, 2019 No Comments

Değerli Üyelerimiz,

ABD, Rus oligarkı Oleg Deripaska’ya ait alüminyum şirketi Rusal’a ve Rusal’ın bünyesindeki diğer şirketlerine yaptırımları 27 Ocak tarihi itibarı ile tamamen kaldırdı. Çin hariç dünyanın en büyük ikinci alüminyum üreticisi olan Rusal’a yaptırımlar alüminyum pazarına olumsuz etki etmişti. Kongredeki Demokratlar ise yaptırımların kaldırılmasına halihazırda süren Rusya soruşturması nedeniyle karşı çıktı.
ABD Hazine Bakanlığı, Rusya Devlet Başkanı Putin’e yakınlığıyla bilinen Oleg Deripaska’ya ait dünyanın ikinci büyük alüminyum üreticisi Rusal’ın da içinde bulunduğu şirketlere getirdiği yaptırım kararını kaldırdı. Buna göre Oleg Deripaska’ya ait United Co., Rusal, EN+ Group Plc ve EuroSibEnergo JSC şirketlerine uygulanan kısıtlamalar kaldırıldı. Karar Avrupa Alüminyum Birliği tarafından olumlu bir gelişme olarak değerlendirildi.
Kısıtlamaların kaldırılması ile küresel alüminyum piyasasına rahatlama gelmesi bekleniyor. 8 aydır süren müzakereler sonucunda her bir şirketteki hissesini yüzde 50’nin altına çeken Deripaska’ya hâlâ yaptırım uygulanıyor ve mal varlığına getirilen bloke ise devam ediyor.