Geri Dönüşüm Neden Önemli

Alüminyum Geri Dönüşümü Hakkında İlginç Bilgiler

Geri dönüşüm, herkesin kolaylıkla yapabileceği bir şey olduğundan ve hatta en küçük şeyin bile yardımı dokunduğundan dolayı dünyamızın korunmasına yardımcı olacak çok önemli bir konudur. Bazı metal veya maddelerin doğada ayrışması ve çözünmesi oldukça uzun zaman alır veya bu cinsten malzemelerin doğal ortamda çözünmesi çevreye zararlı maddeler de bırakabilir. Doğal ortamda bozulması veya çözünmesi uzun zaman alan malzemelerden biri de alüminyum olup, alüminyumun geri dönüşümünün çok önemli yararları vardır. Bu yaklaşım ile sizi alüminyum geri dönüşümünün çevremiz açısından önemli bir anlam içerdiğine ikna etmemize yardımcı olabilecek birkaç ilginç gerçeği söyleyelim!

  1. Alüminyumun doğal ortamda çözünmesi veya organik olarak parçalanması uzun zaman alır.

Alüminyumun doğal koşullarda çözünmesi ve parçalanmasının çok zaman aldığı pek bilinmez.  Alüminyum aslında bir metal olduğu için diğer metaller ve metal alaşımları gibi, doğal koşullarda en az 80 ile 100 yıl sonra ayrışmaya veya çözünmeye başlar. Bu durum alüminyumun oksidasyon potansiyelinin oldukça yüksek olması ile ilişkisi vardır. Alüminyum doğal koşullarda oksijen ile birleşerek güçlü, bozunması ve ayrışması zor oksitli bileşikler oluşturur ve bu nedenle alüminyum kutular ve alüminyumdan üretilmiş diğer malzemelerin bozunması birkaç yüz yılı bulabilir. Bu nedenle, çöpe atılan alüminyum atıklarının kendi ortamlarında ne kadar uzun yıllar içinde doğal olarak çözüneceğini düşünmemiz ve atık zinciri içindeki değerini bu düşünce ile ele almamız gerekir.

  1. Alüminyum geri dönüşümü kolaydır ve cevherden üretilen alüminyuma göre çok çok daha az kaynak kullanılarak geri dönüştürülebilir.

Birçoğumuz alüminyum içecek kutularından veya diğer alüminyumdan üretilmiş ambalaj ve malzemelerden geri dönüştürülen alüminyumdaki enerji tüketiminin son derece düşük olması birçok kişi tarafından bilinmeyebilir. Geri dönüşüm yolu ile eritilerek tekrar üretime kazandırılan alüminyum, alüminyum cevherinden elde edilen alüminyuma göre çok daha az enerji ve diğer kaynaklara ihtiyaç duymasıdır. Mukayeseli olarak bakıldığında yalnızca bir alüminyum soda veya bira kutusunun geri dönüştürülmesi ile kazanılan enerji ile bir televizyona güç vermek için birkaç saatlik enerji sağlanabilir.  Bunun da ötesinde, geri dönüşüm süreci aynı zamanda yeni alüminyumu oluşturmak için kullanılan doğal kaynakları azaltır ve korur iken,  alüminyumu işlenmemiş malzemelerden taşımak ve yapmak için kullanılan diğer petrol türevi enerji kaynaklarının ve diğer doğal kaynakların da daha az veya hiç kullanılmaması sonucun doğurmaktadır.  Bu nedenle, kullanılmış alüminyum kutuların veya benzeri alüminyumdan mamul malzemelerin çöpe atılması yerine yeniden geri dönüşüm süreçlerine katılarak değerlendirilmesi durumunda, ne kadar elektrik ve diğer kaynakları koruyabileceğini hayal edin.

  1. Alüminyum sonsuz defalar geri dönüştürülebilir.

Alüminyuma kaç kez geri dönüştürülme uygulanacağı konusunda bir sınırlama yoktur ve defalarca geri dönüşüm sürecine girebilir. Bu nedenle alüminyum aslında geri dönüşüm için mükemmel bir malzemedir.

Alüminyumu sıvılaştırarak eritmek sureti ile geri dönüştürmek ve sonra sıvı alüminyumu yeni nesnelere dökmek, yeniden şekil vermek ve üretime almak mümkündür. Alüminyumun özellik değişimine uğramadan tekrar tekrar eritilebilmesi alüminyum geri dönüşüm verimliliğinin önemli bir gerekçesidir.

Eğer tüm alüminyum geri dönüştürülürse, yeni alüminyum üretilmesine gerek kalmayacak hatta alüminyum talebini karşılayacak kadar yeni alüminyuma sahip olunabilecektir.

  1. Bir tür hızlı tüketim ürünü olan alüminyum içecek kutularının geri dönüşümü sadece 2 ay gibi kısa bir sürede tamamlanabilir.

Bir önceki maddede yapılan açıklamaya göre eğer tükettiğimiz alüminyumun tamamı geri dönüştürülürse, doğal kaynaklar kullanılarak boksit veya diğer cevher türlerinden yeni alüminyum üretilmek zorunda kalınmaz. Alüminyum içecek kutularının tüketim aşamasından başlayarak, atık zinciri içinde ayrıştırılması, paketlenerek geri dönüşüm tesislerine iletilmesi ve bu işletmelerde yeniden alüminyum hammaddesi olarak eritilerek tekrar geri kazanılması süreçlerinin tamamı yaklaşık 60 gün gibi kısa bir süre almaktadır ve buna bağlı aslında bu 60 gün, yeni içecek ambalajlarının doldurulduğu ve depolara taşındığı zamanı bile içerir. Bu durum, alüminyumun yalnızca verimli değil aynı zamanda geri dönüşümünün de hızlı olduğu anlamına gelir. Dolayısıyla, alüminyumun ve özellikle alüminyum içecek kutularının geri dönüştürülmesi en verimli ve doğaya faydası olan geri dönüşüm işlemlerinden biridir.

  1. Alüminyumun geri dönüşümü ekonomik açıdan değer katan bir işlem olup bu alanda faaliyet gösteren işletmeler kazanç elde edebilirler.

Hurda metal geri dönüşüm tesislerine ve hurda / atık toplama merkez ve depolarına kullanılmış metallerin satılarak para kazanabileceği hepimizin bildiği bir gerçektir. Bu açıdan bakıldığında, alüminyumun da bir metal olduğu, hatta çok değerli bir metal olduğu ve bu nedenle kullanılmış alüminyum ambalajların hurda tesislerine satılarak önemli bir gelir elde edilebileceği unutulmamalıdır.  Bugün itibarı ile bir kilogram alüminyum metalin fiyatı 1.700 $ ( yaklaşık 10.000TL) olduğu dikkate alınır ise atık olmaktan kurtarılan ve toplanılan her gram alüminyum için önemli bir ekonomik değer ortaya çıktığı görülecek ve bu atıkları toplayarak geri dönüştüren işletmelerinde önemli bir miktar kazanç elde edebilecekleri ortadadır. .

  1. Aslında alüminyum içecek kutuları zaten büyük çoğunlukla geri dönüştürülerek üretilmiş mamullerdir.

Neyse ki alüminyum kutular önemli bir geri dönüşüm malzemesi olarak çok popüler bir durumdadır. Örneğin ABD’de alüminyum, tüm atık zinciri içinde ağırlık olarak sadece %1’ini oluşturmaktadır. Bu oran alüminyumun ne kadar az miktarda atık haline döndüğünü, alüminyumun atık olmadan toplanarak geri dönüşüm süreçlerine katıldığını ve Amerikalıların zaten alüminyum geri dönüşümünün önemini kavradığı anlamına gelmektedir. İnsanlar geri dönüşüme gerçekten önem verdikleri ya da bunu yaparak para kazandıkları için alüminyumun çok sık geri dönüştürülüp dönüştürülmediğini söylemek mümkün değildir. Ancak asıl önemli olan, daha temiz ve daha yeşil bir dünyada yaşamak için alüminyumun temiz bir şekilde toplanmaya ve geri dönüştürülme süreçlerine sokulmaya devam edilmesi gerektiğini göstermektedir. BU açıdan alüminyum diğer tüm metal, plastik, kağıt ve karton gibi malzemelere nazaran hem geri dönüşüm değeri daha yüksek hem de topluma olan faydası daha yüksek bir malzeme olarak öne çıkmasına neden olmaktadır.

  1. Alüminyum kutuların daha verimli bir şekilde geri dönüşümü için düzgün ayrıştırma işlemleri, kırma, parçalama ve balyalama gibi geri kazanma işlemleri önemli aşamalardır.

Ve son olarak, alüminyum geri dönüşümü hakkında konuşurken, alüminyumu daha hızlı ve daha verimli bir şekilde geri dönüştürmemize yardımcı olan araçlardan, teknik ve endüstriyel süreçlerden de bahsedilmesi gerekir. Bu süreçlerden biri de alüminyum içecek kutularının ayrıştırma işlemi sonrasında uygulanan kırma ve balyalama süreçleridir.

Kutu kırıcı aleti, 1937 yılında Jesse M. Wright tarafından icat edilmiş olup ve o zamandan beri bu basit ama etkili cihaz, alüminyum tenekeleri 1 inç yüksekliğinde küçük yuvarlak kesitli çubuklara sıkıştırmak için kullanılan, daha rahat geri dönüşüme olanak tanıyan ve çok daha az yer kaplayan popüler bir ev aletidir.

Günümüzde, bu tür işlemleri yapabilen evlerde kullanılmaya uygun şekilde tasarlanmış minik alüminyum presler, kırma ve balyalama aparatları yaygın olarak kullanılabilmektedir. Evlerimizde, iş yerlerimizde bu tür basit, modern cihazlardan yararlanarak alüminyum içecek kutularının daha yüksek oranda geri dönüşümü ve geri kazanımı için faydalı işlemler yapabiliriz.