TEKNOLOJİ SEKTÖRÜNDE ALÜMİNYUM

Alüminyum, hafif, sünek, iyi elektrik ve ısı iletkenlik özelliği olan, geniş alaşım ağı ile yüksek mukavemet ve iyi şekillendirilebilme özelliklerini birleştiren, gelişen teknolojinin ve günlük yaşamımızın en yaygın kullanılan metalidir. Alüminyum %100 geri dönüştürülebilme yeteneği sayesinde bütünü ile çevreci ve doğa ile barışık bir metaldir. Bu önemli özellikleri alüminyumun otomotiv endüstrisinin en hızlı büyüyen en fazla  kullanılan metali haline getirmiştir. Benzer şekilde havacılık sanayi, savunma sanayi, ambalaj sanayi, yüksek gerilim hatları, inşaat sektörü, mimari ve cephe uygulamaları ile hemen hemen tüm endüstri kollarında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu özellikler, alüminyumu stratejik öneme sahip bir metal konumuna getirmiştir.

OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE ALÜMİNYUM

Alüminyum hafifliği, yüksek mekanik dayanımı, kolay şekillendirilebilme yeteneği, geri dönüşüm özelliği ile otomotiv sektöründe kullanım alanını en fazla genişleten metal haline gelmiştir. Günüzümüzün en önemli konusu olan karbon salınımının büyük ölçüde azaltılması, enerji verimliliğinin arttırılması, günümüz otomotiv endüstrisinin temel arayışıdır. Alüminyum bu arayışın yegane karşılığıdır.

 • Alüminyum hafifliği, dayanıklılığı, kolay şekillendirilebilmesi gibi özellikleri ile çeliğe göre üç kat daha hafiftir.
 • Alüminyum ağırlıklı üretilen bir otomobil toplam yaşamında %20 daha az yakıt tüketir ve %17 daha az karbon dioksit salınımı sağlar.
 • Alüminyumun darbe enerjisini soğurma yeteneği yüksektir. Alüminyum ile üretilen araçların güvenlik katsayısı daha yüksektir.
 • Alüminyum, elektrikli otomobillerin ve yeni teknoloji tasarımlı araçların ana yapısını oluşturur

İNŞAAT SEKTÖRÜNDE ALÜMİNYUM

Alüminyum hafifliği, kolay şekillendirilebilme özelliği, yüksek korozyon dayanımı ve renklendirilme özellikleri ile inşaat sektörünün vazgeçilmez malzemesidir.

 • Alüminyum pencere, kapı ve çerçeve uygulamalarında en dayanıklı, en uzun ömürlü, estetik ve sızdırmazlık özellikleri ile yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Alüminyum estetik özellikleri, korozyon dayanımı ve hafifliği ile mimari ve cephe uygulamalarının alternatifsiz çözümüdür.
 • Alüminyum, hafifliği nedeni ile bina ve temeli üzerindeki statik yükü azaltır, binayı daya dayanıklı hale getirir.

HAVACILIK VE ULAŞIM SEKTÖRÜNDE ALÜMİNYUM

Alüminyumun hafifliği, geniş bir alana yayılan mekanik özellikleri, korozyon ve atmosferik koşullara dayanıklılığı sayesinde havacılık ve demir yolu ulaşımında en yaygın kullanılan metal haline gelmiştir.

 • Sürdürülebilirlik, karbon salınımlarının azaltılması ve enerji verimliliği ulaşım sektörünün en önemli konusu ve önceliğidir. Bu alanda alüminyum, tek ve vazgeçilmez bir çözümdür.
 • Alüminyum, yeni teknoloji uçakların ağırlık olarak %60’ından fazlasını teşkil etmektedir.
 • Demir yolu ulaşımının yeni teknoloji çözümü yine alüminyumdur. Alüminyum kullanımı demir yolu ulaşımında %20’den fazla enerji tasarrufu sağlar ve önemli miktarda karbon salınımını azaltır.

AMBALAJ SEKTÖRÜNDE ALÜMİNYUM

Alüminyum çok ince tabaka olarak üretilebilme özelliği, korozyona ve atmosferik koşullara dayanıklılığı, gıda ile uyumlu özellikleri ile ambalaj ve gıda sektöründe geniş bir kullanıma sahiptir.

 • Alüminyum folyo hafiftir, kolay şekil verilir, ısı iletkenliği ile birlikte iyi bir koruyucudur.
 • Alüminyum etkili ve başarılı bir gıda ambalajıdır. Normal kullanım koşullarında, sıcak ve soğuk koşullara, ışığa ve dış etkenlere karşı gıda ürünlerini etkili ve sağlıklı bir şekilde korur.
 • Alüminyum insan sağlığı ile barışık, gıda ile uyumlu bir malzemedir. İnsan vücudunun yaklaşık %25’i yumuşak dokularda ve %25’i kemikte olmak üzere 35 mg alüminyum içerir.
 • Alüminyum ve bileşikleri ilaç sektörü, su rezervlerinin korunması, aşı üretimi gibi insan sağlığını doğrudan ilgilendiren alanlarda geniş ve yaygın bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Dünya Sağlık Örgütü, uzun yıllar süren araştırmaları sonucunda alüminyumun normal kullanım koşullarında insan sağlığına olumsuz etkisini gösteren herhangi bir kanıta ulaşmamıştır.