Haberler

Avrupa Komisyonu Çin Anti Damping Ön Kararı

By 25 Eylül 2020 No Comments

Avrupa Komisyonu 22 Eylül 2020 tarihinde Çin kaynaklı alüminyum ekstrüzyon ürünlerine karşı geçici anti-damping uygulama niyetini içeren Ön Kararını resmen açıklamış bulunuyor.

  • Ön Karar ile uygulanacak olan Anti-Damping vergileri %30,4 – %38,2 arasında şirketlere göre değişecek olup (anti-damping sürecine pozitif katkı sağlayan şirketler için %34.9) diğer tüm şirketler için %48 (anti-damping soruşturma sürecinde aktif katkı sağlamayan şirketler için) olarak önerilmiş bulunmaktadır. Bu vergi oranı standart Çin kaynaklı alüminyum ekstrüzyon ürünleri için zaten geçerli olan gümrük vergisi olan %7,5’un üzerine ilave edilerek uygulanacak. (Anti Damping soruşturma sürecine katkıda bulunan şirketler listesi açıklanmakta olup Çinli ekstrüzyon şirketi Zhongwang bu listede yer almamış, %48 ilave gümrük vergisi uygulamasına tabi olacak)
  • Bu uygulamanın kapsamına giren ürünler, alüminyum çubuk, profil (içi boş, tüp şeklinde olsun ya da olmasın) tüp, boru, montajsız, yapılarda kullanılmak üzere hazırlanmış olsun ya da olmasın (örneğin, ölçüsüne kesilmiş, delinmiş, bükülmüş, diş açılmış, yivli) alaşımlı veya alaşımsız, %99.3’den fazla alüminyum içermeyenler.

Bir sonraki adım:

  • Komisyon soruşturmaya giren tüm şirketlere ayrı ayrı hesaplamalarını iletecek, muhtemel düzeltmeler yapılacak ve 25 Eylül’de Avrupa Komisyonu daha detaylı raporunu hazırlayacak.
  • 15 Ekim tarihine kadar Komisyon Yönetmelik yayınlayarak “Ön Karar’da belirtilen vergileri uygulayacak”. Yayınlanacak olan bu Yönetmelik, yasal bir işlem oluşturacak. Bu döküman Komisyon’un soruşturma sürecindeki bulguları da içerecek.
  • Yukarıda belirtilen Geçici Gümrük Vergisi Oranları 15 Ekim’den itibaren uygulamaya alınacak, (25 Ağustos’tan sonra yapılan ithalatlara ilişkin geriye yönelik işlem de yapılabilir). Ancak, Komisyon’un soruşturma süreci devam edecek olup Soruşturma sürecinin Nisan 2021’de kesinleşmesi beklenmektedir. Bu aşamada ise  “Ön Karar da belirlenen Gümrük Vergilerinin” kesinleşmesi beklenmekte,  çok nadir durumlarda ise bu oranlar değişebilir veya kaldırılabilir.
  • Geçici Gümrük vergisi oranları Nisan 2021’de kesinleşir ise kesinleşen gümrük vergileri 5 Yıl süre ile geçerli olacak.