Haberler

Suudi Arabistan Ticaret Ateşesi Ziyareti Bilgi Notu

By 15 Ekim 2018 Nisan 8th, 2019 No Comments

Suudi Arabistan Ticaret Ateşesi Sayın Fawaz Al-Ghamdi’nin talebi doğrultusunda 15 Ekim 2018 tarihinde Derneğimizde bir görüşme gerçekleştirildi. Toplantıda Suudi Arabistan Ticaret Ateşeliği ’ın üzerinde durduğu konu başlıkları şu şekildedir:

1. Suudi Arabistan ile alüminyum konusundaki ticaretin durumu ve son iki yılda yaşanan Türkiye’nin ithalatındaki azalma
2. Suudi Arabistan’da yatırım ve dış ticaret konularındaki fırsat ve teşvikler. Bu teşviklerden TALSAD üyeleri nasıl yararlanabilir?

Al-Ghamdi, Suudi Arabistan’ın önemli bir alüminyum üreticisi olduğunu ve fiyat açısından çok uygun şartların olduğunu belirtti. Saudi Export kurumunun sağladığı teşvik ve krediler ile uygun fiyat ve kredi koşularının olduğunu belirtti. Suudi Arabistan’ın aynı zamanda coğrafi olarak Türkiye’ye yakınlığının da ilave bir avantaj olduğunu belirtti Al-Ghamdi.

Bir diğer konu olan Suudi Arabistan’da yatırım teşvikleri konusunda da şunlara değindi: “Suudi Arabistan’da 35 tane çok büyük, içinde üniversitesinden, hastanesine, iş merkezine kadar birçok yapının bulunduğu sanayi şehri oluşturuluyor. Buna ek olarak 6 tane çok daha büyük sanayi projesi yapılıyor. Suudi Arabistan’ın Afrika pazarına çok yakın olması ve Suudi Arabistan ve Afrika arasındaki gümrüksüz ticaret Suudi Arabistan’ı çok önemli bir yatırım merkezi haline getiriyor. Öyle ki bugün birincil alüminyum üretimindeki en büyük ülkelerden Çin, burada sanayi şehri satın aldı. Özellikle yapım aşamasında olan bu sanayi şehirlerinde mimari uygulamada kullanılan alüminyum için çok büyük bir pazar var ve Saudi Yatırım Ajansı yatırımcı şirketlere %75 oranında kredi sağlıyor. Dolayısıyla hem burada üretim yapabilir hem de iç ve dış pazara bu ürünü satabilirsiniz.”

Her iki ülke arasındaki ticaretin önemli olduğunu ve özelikle alüminyum konusunda ülkeler arasındaki ticaretin gelişmesinden memnuniyet duyacaklarını ifade eden Al-Ghamdi, bu konuda TALSAD üyelerinin ihtiyaç duyacakları bilgi ve iletişim konularına açık olduklarını özellikle belirtti.