Haberler

TALSAD 2021 YILI GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

By 20 Eylül 2021 No Comments

TALSAD, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği, Olağan Genel Kurul Toplantısı 16 Eylül 2021 tarihinde Fairmont Quasar, Mecidiyeköy İstanbul’da gerçekleşti. Büyük bir katılımla gerçekleşen toplantıda TALSAD’ın gerçekleşmiş ve planlanan faaliyetleri hakkında yapılan bilgilendirme sunumunun yanı sıra Türkiye alüminyum sektörü için önemli olan dış ticaret konuları ve Avrupa Birliği Yeşil Mutabakat süreci ve Sınırda Karbon Düzenlemesi hakkında da gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapıldı.

TALSAD’ın 2021 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı 16 Eylül Perşembe günü Fairmont Quasar Otelde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılışının ardından Divan Kurulu Başkanı ve Heyetinin seçimiyle başladı. Toplantıyı yönetmek üzere Divan Başkanlığı’na Ali Natık BUDA, üyeliklere ise Kenan ARACI ve Kemal Sami KABUKÇU önerilerek oy birliği ile kabul edildi. Divan Heyeti’nin seçimin ardından TALSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali KİBAR, davetlilere TALSAD’ın 50. Yılını kutlamakta olduğu bu önemli ve değerli yılda yapılan toplantıya gösterdikleri yoğun ve nazik ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladığı açılış konuşmasında TALSAD’ın yarım asırlık geçmişinde emeği geçen tüm üyeleri, başta Kurucu Üyeler olmak üzere saygı ve minnetle anarak, 11 Mart 2020 yılında gerçekleştirilen Genel Kurul toplantısından bu yana TALSAD’ın faaliyetleri ve toplantı gündemi ile ilgili bilgilendirme yaptı.

TALSAD Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ali KİBAR yapmış olduğu açılış konuşmasında, tüm dünyayı ve hemen hemen her sektörü olumsuz şekilde etkileyen Covid-19 pandeminin gölgesinde geçen 2020 yılında bile Türkiye alüminyum sektörümüzün bir önceki yıla kıyasla kayıp yaşanmadan yapmış olduğu kapanışı ve ardından gelen 2021 yılı ilk altı ay verilerinin tarihinin en yüksek seviyesi olan aylık 100 bin tonluk ihracat miktarı ile istikrarlı artışına değindi. Konuşmasının devamında TALSAD’ın ilk gününden itibaren yakın takipte olduğu ve Avrupa Alüminyum Birliği (European Aluminium) üyelik ilişkilerini etkin bir şekilde kullanmasıyla gerekli ve etkin lobi çalışmalarını yapmış olduğu antidamping süreçlerinin de değerlendirmesini yaptı. Avrupa Komisyonu tarafından Çin’e uygulanması kabul edilen, gümrük vergisine ek antidamping vergi oranlarının da etkisiyle sektörümüzün en önemli pazarı olan Avrupa’da son yedi aylık dönemde ekstrüzyon ürünleri ihracatımızın %46.7, yassı ürünler ihracatımızın ise %34.8 düzeyinde arttığını belirtti.

Konuşmasına devam eden Ali KİBAR, “Bu gelişmeler Türkiye alüminyum sektörünün tam anlamı ile Bölgesel bir Üretim Merkezi haline döndüğünün önemli bir göstergesidir. Bu vesile ile tüm üyelerimizi bu önemli başarıdan ötürü kutluyorum.  Sektörümüzün bu başarısı, 2050 yılına kadar yıllık ortalama %5’in üzerinde büyümesi beklenen alüminyum tüketimi ile birlikte değerlendirildiğinde alüminyum sektörümüz için daha da önemli yeni fırsatların geleceğini de göstermektedir.” diyerek Türkiye alüminyum sektörünün gelecek projeksiyonu ile ilgili de TALSAD Yönetim Kurulu Başkanı olarak görüşlerini paylaştı.

Divan Heyeti Başkanı Ali Natık BUDA’nın davetiyle 2020 Yılı Faaliyet raporunun sunumunu yapan TALSAD Genel Sekreteri Erol METİN, TALSAD’ın yeni yapılanma sürecinde kurumsallaşan, gelişen ve değişen yüzünü oluşturan fuar ve organizasyonlar, TALSAD tanıtım ve kurumsal kimlik çalışmaları, Teknik Komiteler, Alüminyum Sektör Raporu, Kamu Kurumları ile ilişkiler, 3-5 Ekim 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek AluExpo Fuarı ve 10. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu’nun hazırlıkları, yeni üyeler, planlanan faaliyetler hakkında üyeleri bilgilendirdi.

Toplantıda TALSAD’ın 2020 bütçe gerçekleşme durumu üyeler ile paylaşıldı ve 2021 bütçesinin üyelerce oybirliği ile onaylanmasını takiben Denetim Kurulu Üyeleri’nden Sn. Vedat SANCAKDAR Denetçi Raporu’nu okudu.

İyi dilek ve temennilerin ardından TALSAD Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Ali KİBAR’ın takdimiyle plaket törenine geçildi. Plaket töreni TALSAD ailesine yeni katılan üyelerin (AKM Metalurji Sanayi Temsilcilik & Dış Tic. Ltd. Şti., BİSER Inşaat San. ve Tic. A.Ş., DOĞUŞ Alüminyum San. ve Tic. A.Ş., KÖPRÜ Metal Sanayi ve Ticaret A.Ş., PYROTEK Rekrakter San. ve Tic. A.Ş., SİSTEM Teknik Endüstriyel Fırınlar Ltd. Şti.) ardından, TALSAD’da 10. Yılını, 25. Yılını ve 50. Yılını dolduran üyelerine plaketlerinin de verilmesi ile başarılı bir şekilde sonlandı. Yoğun gündem konularının görüşülüp, konuşulduğu ve bütün kararların oy birliği ile alındığı bu önemli buluşma, toplu fotoğraf çekimi ve öğlen yemeği ile tamamlandı.