Haberler

TALSAD 2022 YILI GENEL KURUL TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

By 21 Nisan 2022 No Comments

TALSAD, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği, Olağan Genel Kurul Toplantısı 24 Mart 2022 tarihinde Fairmont Quasar, Mecidiyeköy İstanbul’da gerçekleşti. Büyük bir katılımla gerçekleşen toplantıda yeni dönem Yönetim ve Denetim Kurullarının da seçimi gerçekleşti.

TALSAD’ın 2022 yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı 24 Mart Perşembe günü Fairmont Quasar Otelde saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile açılışının ardından Divan Kurulu Başkanı ve Heyetinin seçimiyle başladı. Toplantıyı yönetmek üzere Divan Başkanlığı’na Ali Natık BUDA, üyeliklere ise Ayşe OBALI ve İbrahim ANIL önerilerek oy birliği ile kabul edildi. Divan Heyeti’nin seçimin ardından TALSAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali KİBAR, davetlilere yoğun katılım ve ilgilerinden dolayı teşekkür ederek başladığı açılış konuşmasında 16 Eylül 2021 yılında yapılan Genel Kurul toplantısından bu yana TALSAD’ın faaliyetleri ve Toplantı gündemi ile ilgili bilgilendirme yaptı.

Konuşmasına 2021 yılının sektörümüzün ihracat alanındaki önemli başarılarıyla geçtiği bir yıl olduğu konusuna dikkat çekerek devam eden Ali KİBAR, “2021 yılı, her ayında ihracat rekoru kırılan bir yıl olmuştur. İhracatımız 2021 yılında bir önceki seneye göre %42,7’lik artışla rekor bir büyüme gerçekleştirmiştir. 2021 yılı toplam ihracat gelirimiz ise ABD Doları bazında %69.1 artarak 5.1 milyar $’ı geçmiştir. Alüminyum ihracatımızdaki bu önemli artışın en büyük bölümü AB ülkelerine yapılan ihracattaki güçlü artıştan kaynaklanmıştır.” diyerek Türkiye alüminyum sektörüyle ilgili de önemli bilgiler paylaştı.

03-05 Mart 2022 tarihlerinde İstanbul gerçekleştirilen 10. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu ve Aluexpo Fuarı’nın elde ettiği başarıdan da bahseden Sn. Kibar, “2019 yılında dokuzuncusunu düzenlediğimiz ve ilk defa uluslararası formatta gerçekleştirilen sempozyumumuz başarıyla rekor bir sponsor ve katılımcı sayısıyla tamamlanmıştı. Bu yıl ise başta TALSAD üyeleri olmak üzere sektörümüzün birçok paydaşının değerli katılımlarıyla 8 Platin, 9 Altın, 11 Gümüş ve 1 Teknoloji Sponsoru ile toplam 29 Sponsorla tarihi bir başarıya imza atılmıştır.” sözleriyle konuşmasında tüm sempozyum sponsorlarına, Yürütme ve Bilim Kurulu üyelerine teşekkür ederken bu yıl ALUS10’u destekleyen kuruluşlar arasında yer alan birçok önemli yabancı kurumun desteğinin de önemini vurguladı.

Divan Heyeti Başkanı Ali Natık BUDA’nın davetiyle 2021 Yılı Faaliyet raporunun sunumunu yapan TALSAD Genel Sekreteri Erol METİN, TALSAD, Türkiye Alüminyum Sanayicileri Derneği koordinatörlüğünde, İDDMİB, İstanbul Demir ve Demir Dışı Metal İhracatçıları Birliği ve ALUTEAM, Alüminyum Test, Eğitim ve Araştırma Merkezi ortaklığıyla İstanbul Kalkınma Ajansı 2021 Yılı Yenilikçi İstanbul Mali Destek Programı kapsamında destek alamaya hak kazanan “İstanbul Alüminyum Sektörünün AB Yeşil Mutabakat politikalarına Uyumu için Sürdürülebilirlik ve Sertifikasyon Merkezi” adlı projesi ve diğer proje girişimleri, tanıtım ve iletişim faaliyetleri, yayınladığı raporları, Kamu Kurumları ile ilişkiler, mart ayında gerçekleştirilen AluExpo Fuarı ve 10. Uluslararası Alüminyum Sempozyumu’nda elde edilen başarılar, yeni üyeler, planlanan faaliyetler ve TALSAD’ın yeni ekibi hakkında üyeleri bilgilendirdi.

Toplantıda TALSAD’ın 2021 bütçe gerçekleşme durumu üyeler ile paylaşıldı ve 2022 bütçesinin üyelerce oybirliği ile onaylanmasını takiben Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu Üyeleri’nin oylamaya sunulmasının ardından oybirliği sağlanarak TALSAD Kurulları yeni dönem görevlerine başlamış oldu.

 

Yönetim Kurulu Asil Üyeleri

Ali Kibar Assan Al. San. A.Ş. Başkan
Haluk Kayabaşı Assan Al. San. A.Ş. Başkan Yrd.
Ali İhsan Yeşilova Yeşilova Holding Başkan Yrd.
Osman Şahin Şahinler Met. San. A.Ş. Üye
Derya Hatiboğlu Asaş Al San ve Tic A.Ş. Üye
Sedef Bolgün Astaş Al San. Tic. A.Ş. Üye
Metin Yılmaz Çuhadaroğlu Met. San. Tic A.Ş. Üye
Pelin Arslan Arslan Al. A.Ş. Üye
Hüseyin Şeherli Panda Al. A.Ş. Üye
Denetim Kurulu Asil Üyeleri
Vedat Sancakdar Asaş Al San ve Tic A.Ş.
Bülend Karlıkaya Eksal Al. Met. Kal. Ltd. Şti
Taşkın Özkal Altaş Al. İml. San. Tic. A.Ş.

İyi dilek ve temennilerin ardından TALSAD Genel Kurulu, Yönetim Kurulu Başkanı Ali KİBAR’ın takdimiyle plaket törenine geçildi. Plaket töreni TALSAD ailesine yeni katılan üyelerin (Alko Alüminyum, Kenan Metal, Mineria Metal, Yönma Alüminyum) ardından, TALSAD’da 10, 20, 25, 30 ve 35. Yıllarını dolduran üyelerine plaketlerinin de verilmesi ile başarılı bir şekilde sonlandı. Yoğun gündem konularının görüşülüp, konuşulduğu ve bütün kararların oy birliği ile alındığı bu önemli buluşma, toplu fotoğraf çekimi ve öğlen yemeği ile tamamlandı.