Haberler

TALSAD “Geri Dönüşümün Parçası Ol” PROJE YARIŞMASI SONUÇLANDI!

By 16 Ekim 2021 Ekim 18th, 2021 No Comments

TALSAD tarafından düzenlenen “Geri Dönüşümün Parçası Ol” adlı alüminyum geri dönüşüm proje yarışmasının finale kalan son 10 proje 14 Ekim 2021 tarihinde Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de gerçekleştirilen Jüri Toplantısı ile değerlendirildi ve kazanan projeler belli oldu.

“Geri Dönüşümün Parçası Ol”,  alüminyumun ve alüminyum içeren atıkların geri dönüşüm teknolojilerinin, sürdürülebilirlik ve çevre etkilerinin teknoloji, envanter ve sertifikasyon süreçlerinin geliştirilmesini konu alan yenilikçi proje ve fikirlerin desteklenmesi amacı ile akademisyenlerin, profesyonellerin, sivil toplum kuruluşlarının ve şirketlerin başvurusuna açık bir proje yarışması olarak TALSAD tarafından bu yıl ilk kez düzenlendi.

Alüminyumun geri dönüşümü konulu teknolojik içerikli tüm çalışmalara açık olan (teorik araştırma, deneysel bulgu, endüstriyel ölçekte proses, vb) ve alüminyum içeren atıkların (kullanılmış alüminyum atıkları, hurda, cüruf, proses artığı vb) toplama, ayrıştırma ve geri dönüşüm süreçlerinin bütününü (teknoloji ve proses geliştirme, sürdürülebilirlik ve çevre etkilerini geliştirmeye yönelik uygulamalar, envanter, sertifikasyon) kapsayan “Geri Dönüşümün Parçası Ol” Proje Yarışması büyük bir ilgi ve yoğun bir başvuru döneminin ardından tamamlandı.

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Çevko Vakfı tarafından desteklenen proje yarışmasının Proje Sponsorluğunu Şahinler Metal San. ve Tic. A.Ş., Birincilik Ödülü Sponsorluğunu Arslan Alüminyum A.Ş., İkincilik Ödülü Sponsorluğunu Astaş Alüminyum San. Ve Tic. A.Ş. ve Üçüncülük Ödülü Sponsorluğunu Panda Alüminyum A.Ş.’nin üstlendiği yarışmaya Alfa Metal Alüminyum San. Tic. A.Ş., Genç Kayalar Metal Geri Dönüşüm Hurdacılık San. Tic. Ltd Şti., Rusal Gmbv Türkiye İrtibat Bürosu ve Yükseller Metal İletişim San. ve Tic. A.Ş. Proje Destek Sponsoru olarak katkı sağlamıştır.

Kamu kurumları, akademisyenler ve alüminyum sektörünün önde gelen yirmi yedi uzmanın katılımı ile oluşan Jüri Üyeleri 14 Ekim 2021 tarihinde Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de bir araya gelerek finale kalan son 10 projeyi yapılan sunumlar ile dinledi ve değerlendirmesini yaparak  her bir projeyi ayrı ayrı puanladı. Böylece, Jürinin yapmış olduğu puanlama sonucunda Geri Dönüşümün Parçası Ol Proje Yarışması kazananları belli olmuştur.

Jüri Üyelerimizin verdiği puanlara göre “Tetrapak Kompozit Ambalajdaki Polietilen ve Alüminyumun fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılarak Birbirinden Ayrılması” adlı proje ile Abdullah Karahan Darende birinci, “Boyalı Hurdaların Termal Ön-İşlem Davranışları ve Geri Kazanım Veriminin Arttırılması” adlı projeyle Mertol Gökelma ikinci, “Alüminyum Cüruflarının Duvar Karoları Bünyelerinde Kullanımı ve Geri Dönüşümü” adlı projeyle Neslihan Tamsü Selli üçüncü olmuş, “Atık içecek kutularından yüksek şok absorblayıcı hibrit alüminyum köpük üretimi” isimli proje ile Mevlüt Gürbüz ise Jüri Özel ödülünü kazanmıştır.

PROJE SONUÇ TABLOSU

 

Ödül Ödül Sahibi Proje Adı
1.ncilik Ödülü Abdullah Karahan DARENDE Tetrapak Kompozit Ambalajdaki Polietilen ve Alüminyumun fiziksel ve kimyasal yöntemler kullanılarak Birbirinden Ayrılması
2.ncilik Ödülü Mertol GÖKELMA Boyalı Hurdaların Termal Ön-İşlem Davranışları ve Geri Kazanım Veriminin Arttırılması
3.ncülük Ödülü Neslihan TAMSÜ SELLİ Alüminyum Cüruflarının Duvar Karoları Bünyelerinde Kullanımı ve Geri Dönüşümü
Jüri Özel ödülü Mevlüt GÜRBÜZ Atık içecek kutularından yüksek şok absorblayıcı hibrit alüminyum köpük üretimi

 

Alüminyum sektörüne, geri dönüşüme ve TALSAD’ın düzenlediği proje yarışmasına gösterdikleri önem ve kattıkları değer sebebiyle yarışmaya başvuran tüm proje sahiplerine, değerli Jüri Üyelerimize teşekkürlerimizi sunarız.